Jak pływać kajakiem dwuosobowym?

Jak pływać kajakiem dwuosobowym?

Kajakowanie jest jedną z najchętniej wybieranych aktywności na świeżym powietrzu, związanych z wodą. Chociaż najbardziej kojarzy się z mazurskimi jeziorami, ta forma wypoczynku jest doskonale znana i szeroko oferowana także w popularnych górskich kurortach.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił podczas spływu Dunajcem kajakiem, nie musisz mieć fachowej wiedzy, jak pływać kajakiem dwuosobowym. Zasady poruszania się nim są proste, dlatego na spływ mogą bez obaw wybrać się nawet osoby początkujące. Jeśli rozsądnie wybierzesz organizatora takiej wyprawy, na miejscu otrzymasz fachowe przeszkolenie i dokładne instrukcje postępowania.

Czy pływanie kajakiem dwuosobowym jest trudne?

Wśród modeli kajaków to właśnie pływanie kajakiem dwuosobowym jest łatwiejsze do opanowania. Jest on też stabilniejszy od wersji jednoosobowej, a więc można uznać go za bezpieczniejszy, szczególnie dla osób początkujących. Jednak mimo większej stabilności, także na kajaku dwuosobowym nie powinno się wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby spowodować przewrócenie się łódki.

Podstawą zawsze jest umiejętność wsiadania do kajaka. Dobrze, aby łódka znajdowała się prostopadle do linii brzegowej oraz by najlepiej jej połowa była w wodzie. Jako pierwsza wsiada osoba zajmująca miejsce z tyłu, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za sterowanie kajakiem dwuosobowym. Warto jednocześnie zadbać, aby osoba zajmująca tylne miejsce była nieco cięższa od osoby siedzącej z przodu. Jeśli to niemożliwe, jako dodatkowy ciężar można z tyłu umieścić część bagażu.

Kiedy pierwszy kajakarz zajmie miejsce, łódkę należy osadzić na wodzie i ustawić równolegle do brzegu, tak, aby osoba siedząca z przodu mogła zająć swoje miejsce. Aby zminimalizować kołysanie łódki, należy wsiadać do niej na ugiętych nogach, aby środek ciężkości został maksymalnie obniżony. Druga osoba może asekurować wsiadającego, zapierając się wiosłem o dno albo o brzeg.

Jak wygląda sterowanie kajakiem dwuosobowym?

Sterowanie kajakiem dwuosobowym wykonywane jest przez osobę siedzącą z tyłu. To właśnie ten kajakarz nadaje kierunek skrętu łódce, a także koryguje jej trajektorię. W czasie wykonywania tych manewrów dobrze, aby skręcała tylko jedna z osób. W ten sposób każdy manewr przebiegnie sprawnie i bez obaw o wpadnięcie do wody. Do sterowania kajakiem dwuosobowym wykorzystuje się to samo wiosło, które służy do poruszania się i nadawania tempa.

Jak wiosłować kajakiem dwuosobowym?

Najtrudniejszym i jednocześnie najważniejszym elementem każdego spływu Dunajcem kajakiem jest prawidłowe pływanie kajakiem dwuosobowym. Podczas dobrze zorganizowanych wypraw dla początkujących instruktorzy zaczynają przygodę od wykładu o tym, jak wiosłować kajakiem dwuosobowym, aby nie nabawić się otarć ani kontuzji.

Podczas pływania kajakiem dwuosobowym najważniejsza nie jest siła, ale technika i synchronizacja z partnerem. Wiosła należy trzymać w dłoniach pewnie, ale dość lekko. W przeciwnym wypadku można nabawić się bolesnych odcisków. Siła, jaką wkładasz w wiosłowanie, powinna pochodzić nie tylko z mięśni ramienia, ale również z barków oraz być ciągnięta z pozostałych części ciała. Podczas wiosłowania staraj się nie zginać rąk.

Jakie są najciekawsze spływy kajakowe w górach?

Najciekawszych spływów kajakowych w górach zawsze szukaj u sprawdzonych organizatorów. Naszą pełną ofertę znajdziesz pod adresem: https://goralponton.com/oferta/splywy-kajakowe.

Decydując się np. na spływ Dunajcem w Szczawnicy, czyli jedną z naszych najciekawszych wypraw, otrzymujesz pełne wsparcie techniczne i merytoryczne. Nie musisz się więc martwić, że nigdy wcześniej nie pływałeś kajakiem dwuosobowym. Zapewniamy pełną instrukcję oraz bezpieczeństwo podczas całej wyprawy. Gwarantujemy profesjonalny, nowy, w pełni sprawny sprzęt, a także trasy dopasowane poziomem zaawansowania do uczestników i ich indywidualnych możliwości. Wybieramy trasy malownicze, dające satysfakcję z przeżywanej przygody i odkrywanych widoków. Zapraszamy do zapoznania się bliżej z naszą ofertą spływów Dunajcem w Szczawnicy.