Najlepsze miejsca na spływ kajakowy w Polsce

Spływy kajakowe zyskały ogromne grono zwolenników wśród osób preferujących sporty, którym towarzyszy potężna dawka adrenaliny. Polska oferuje co najmniej kilkanaście miejsc, które doskonale nadają się do uprawiania tego rodzaju sportów. Bez wątpienia jedną z najpopularniejszych lokalizacji jest rzeka Dunajec, zapewniająca nie tylko ogromne emocje sportowe, ale także możliwość podziwiania unikatowej przyrody.

Szczawnica jest miejscem, w którym można rozpocząć spływ. Dunajec w tym miejscu powoli nabiera tempa, dlatego zdążycie przyzwyczaić się do wartkiego nurtu, który gwarantuje niezapomniane wrażenia. Doskonałym rozwiązaniem jest spływ prowadzący aż do Krościenka. To trasa pasjonująca, ale jednocześnie wymagająca. Dlatego też warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Spływ Dunajcem

Decydując się na spływ Dunajcem po raz pierwszy, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonego organizatora, który zapewni niezbędny sprzęt oraz instruktaż. Podczas niego dowiecie się, na co trzeba uważać, jak przemierzać rzekę w sposób bezpieczny, a także gdzie spływ się kończy. Oprócz nowoczesnych kajaków zadbajcie także o zabezpieczenia, czyli kask oraz kamizelkę asekuracyjną.

To podstawowy ekwipunek, który jest obowiązkowym wyposażeniem nie tylko początkujących, ale i doświadczonych kajakarzy. Aby wyprawa była naprawdę udana, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Chodzi przede wszystkim o kondycję i wydolność organizmu, gdyż Dunajec jest rzeką rwącą i wymaga sporego zaangażowania sił, aby bezpiecznie i sprawnie go pokonać.

Jak zorganizować spływ kajakowy?

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym sposobem na wyprawę jest skorzystanie z usług miejscowego organizatora. Góral Ponton oferuje tego rodzaju usługi, zapewniając swoim klientom kompleksową obsługę spływu. Uczestnicy korzystają z dwuosobowych, nowoczesnych i bezpiecznych kajaków. Obowiązkowym wyposażeniem jest kamizelka, wiosło oraz kask. Przed rozpoczęciem spływu możecie również liczyć na profesjonalny instruktaż.

Szkolenie ma na celu przekazanie wam najistotniejszych informacji dotyczących trasy, jaką będziecie pokonywać, problemów, jakie można napotkać, a także miejsc, które warto zobaczyć. Instruktorzy pokażą także, jak przygotować się do spływu oraz zaproponują serię ćwiczeń kondycyjnych, które warto wykonać tuż przed wejściem do kajaka. Co więcej, macie możliwość startu zarówno w Szczawnicy, jak i w Sromowcach Wyżnych.

Spływ kajakowy, oprócz ogromnej dawki adrenaliny, dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych. Wybierając się w Pieniny, poznacie piękno tamtejszej przyrody, płynąc chyba najsłynniejszym szlakiem kajakowym w południowej Polsce. Pamiętajcie jedynie o zasadach bezpieczeństwa, które są kluczowe, szczególnie podczas przeprawy przez Dunajec.